Geodeci chcą zmian w prawie. Co powinno się zmienić?

Geodeci chcą zmian w prawie. Co powinno się zmienić?

Zawód geodety należy na pewno do grupy tych bardziej prestiżowych oraz lepiej opłacalnych. Mimo że sytuacja specjalistów wykonujących tę profesję jest dużo lepsza niż w przypadku wielu innych zawodów, trudno jednak powiedzieć, by była w pełni satysfakcjonująca. W środowisku często można usłyszeć głosy niezadowolenia, dotyczące przede wszystkim faktu, iż obowiązki nałożone prawnie na geodetów są porównywalne z tymi, które mają funkcjonariusze służb publicznych. Problem w tym, że nie idą w tym w parze odpowiednie prawa i przywileje, a także ścisła regulacja zawodu.

  1. Nie geodeta, a mierniczy. Koniec z „komunistyczną nowomową”
  2. Opracowanie projektu ustawy. Czy ma on szanse powodzenia w sejmie?

Między innymi to było jednym z najważniejszych tematów poruszonych przez uczestników spotkania, które odbyło się online w listopadzie tego roku. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu przedstawicieli tego zawodu z całej polski, w tym przewodniczący regionalnych izb oraz posłowie. Do najistotniejszych wniosków, które udało się wypracować należą te dotyczące podniesienia rangi zawodu, konieczności uchwalenia przez parlament ustawy dokładnie regulującej zasady jego wykonywania oraz zmiana oficjalnej nazwy profesji.

Nie geodeta, a mierniczy. Koniec z „komunistyczną nowomową”

Uczestnicy spotkania online dużą uwagę zwrócili na to, że całe środowisko zdominowane jest przez pracowników administracji geodezyjnej różnych szczebli. Brakuje w nim zaś dużej reprezentacji osób dokonujących pomiary oraz zajmujących się sporządzaniem i dbaniem o dokumentację geodezyjną, według dotychczasowych zasad funkcjonujących jako geodeci. Dlatego jednym z głównych wniosków płynących z dyskusji była konieczność powołania nowego zawodu – mierniczego geodezyjnego.

Nie oznacza to jednak chęci odcięcia się od pozostałych części środowiska specjalistów związanych z szeroko pojętą geodezją. Jak ustalono na spotkaniu, mierniczy geodezyjni nadal mają pozostać częścią środowiska geodezyjnego i na zasadzie stosunków partnerskich powinni współpracować z pozostałymi jego przedstawicielami – zwłaszcza reprezentantami geodezji naukowej i akademickiej oraz pracownikami administracji. Wszystko to ma na celu zapewnienie jak najlepszej obsługi klientom potrzebującym dokumentacji geodezyjnej w celu obrotu nieruchomościami.

Opracowanie projektu ustawy. Czy ma on szanse powodzenia w sejmie?

Wśród uczestników spotkania online byli między innymi poseł aktualnej kadencji oraz prawnicy. Ten pierwszy zaznaczył, że jeśli projekt ustawy będzie pozbawiony błędów i niedociągnięć merytorycznych, ma on ogromne szanse na to, by bez przeszkód i opóźnień przejść całą procedurę legislacyjną. Zdaniem biorącego udział w spotkaniu prawnika, by tak się stało, konieczne jest poznanie zdania jak największej liczby przedstawicieli tego zawodu. To wymaga szeroko zakrojonej dyskusji w branży oraz organizacji kolejnych podobnych spotkań – zwłaszcza, gdyby miały one skupić jeszcze większą liczbę uczestników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *