Dlaczego warto zainwestować w dom inteligentny?

Dlaczego warto zainwestować w dom inteligentny?

Okazuje się, że zainteresowanie domami inteligentnymi rośnie. Włączenie wszystkich sprzętów i instalacji w jeden system to oszczędność, ale i wygoda codziennego użytkowania. Odpowiednie zaprogramowanie całości uwalnia od późniejszej ingerencji człowieka. Wymiana pozyskanych informacji i reakcja na tej podstawie zachodzić będą automatycznie. Co trzeba wiedzieć o instalacji inteligentnej, zanim się na nią zdecydujemy?

  1. Jak działa dom inteligentny?
  2. Otwarta czy zamknięta: jaka instalacja inteligentna będzie lepsza?
  3. Dlaczego instalacja inteligentna powinna być dobrze przemyślana?

Jak podaje wolty.pl, zainteresowanie domami inteligentnymi nieustannie wzrasta, do czego przyczynia się nie tylko ekologiczne zorientowanie Polaków, ale również coraz wyższe koszty energii i chęć ich zoptymalizowania.

Jak działa dom inteligentny?

W przypadku domu inteligentnego pracą całego systemu steruje komputer, gromadzący i przetwarzający docierające do niego informacje przesyłane przez czujniki rozmieszczone w całym domu. Rejestrowany jest chociażby ruch, wilgotność, natężenie światła, dym czy czad.

Jak to działa w praktyce? Każda zmiana parametru wychwycona przez czujnik dociera do pozostałych, które reagują. Może chodzić o opuszczenie rolet zewnętrznych, zmianę ogrzewania czy powiadomienie ochrony.

Otwarta czy zamknięta: jaka instalacja inteligentna będzie lepsza?

Decydując się na zainstalowanie systemów inteligentnych, musimy zastanowić się, czy zależy nam na tym, aby w przyszłości można było je wielokrotnie przeprogramowywać i dopasowywać do aktualnych, zmieniających się w czasie potrzeb, czy wystarczy nam to, czym w tej chwili dysponujemy. W zależności od odpowiedzi, zdecydować się możemy na system otwarty lub zamknięty. Potencjalna możliwość rozbudowy to efekt dobrego projektu i właściwego rodzaju zastosowanej inteligentnej technologii.

Systemy zamknięte działają w oparciu o produkty jednej tylko firmy. W przypadku systemów otwartych jest odwrotnie: oprogramowanie, urządzenia i osprzęt pochodzą z portfolio różnych marek. Oba warianty mają swoje wady i zalety. Różnią się na przykład kosztem, choć ten zależy jeszcze od zakresu działania.

Dlaczego instalacja inteligentna powinna być dobrze przemyślana?

Systemy inteligentne to poważna inwestycja, pociągająca za sobą konkretne koszty, dlatego zanim przystąpimy do ich instalowania, warto dokładnie przeanalizować potrzeby. Warto poznać wszystkie możliwości kilku systemów, bo są one znaczne. Mieszkańcy domów jednorodzinnych najczęściej koncentrują się na intuicyjnej obsłudze instalacji grzewczej i elektrycznej, na tym jednak możliwe pole działania się nie kończy.

Za pomocą instalacji inteligentnych można zarządzać oświetleniem, ale również zwiększyć bezpieczeństwo posesji. Ciekawą opcją jest symulacja obecności, w wielu przypadkach jednak wystarczy blokada bram lub opuszczanie rolet zewnętrznych i powiadomienie firmy ochroniarskiej o niepokojącym zdarzeniu. Być może nie wszystkie funkcjonalności systemu będą potrzebne jednocześnie – wszak zmienia się to w czasie. Warto dlatego pomyśleć o późniejszej możliwości rozbudowy, co umożliwia też płynniejszy podział kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *