Praktyczne zastosowania geoinformatyki

Geoinformatyka nie cieszy się jeszcze aż tak dużą popularnością jak pozostałe nauki geograficzne, jednak z czasem coraz więcej firm będzie korzystać z takich rozwiązań. Już teraz trudno byłoby stworzyć nowoczesną aplikację na urządzenia mobilne bez wsparcia geoinformatyków.

1. Co to jest geoinformatyka?
2. Przykłady praktycznych zastosowań
3. Program studiów na kierunku geoinformatyka
4. Praca dla geoinformatyków

Sprawdź więc, dlaczego nauka skupiająca się na połączeniu wiedzy geograficznej z informatyką odgrywa obecnie taką istotną rolę. Z poniższego poradnika dowiesz się również, jak wyglądają studia na tym kierunku oraz gdzie mogą znaleźć zatrudnienie osoby, które ukończyły geoinformatykę. Wbrew pozorom, są to nie tylko instytucje rządowe i jednostki administracji samorządowych, ale również największe firmy z branży IT, banki oraz firmy prywatne.

Co to jest geoinformatyka?

Najprostszym sposobem opisania geoinformatyki jest połączenie nauki i techniki, które skupia się na strukturze i charakterze informacji geograficznych. Chodzi o cały proces, a więc również o przechwytywanie, klasyfikację, przetwarzanie oraz późniejsze przedstawienie zebranych danych.

Najpopularniejsze dziedziny, w których geoinformatyka nieustannie znajduje zastosowanie to między innymi fotogrametria, kartografia, GPS, geodezja, teledetekcja i analiza danych przestrzennych. Z każdym rokiem przybywa jednak praktycznych zastosowań dla tej dziedziny nauki, czego najlepszym przykładem są takie aplikacje jak Uber.

Przykłady praktycznych zastosowań

Zastosowania geoinformatyki są praktycznie nieograniczone, szczególnie że coraz więcej firm i instytucji zaczyna wdrażać je w sowich rozwiązaniach. Widać to między innymi na poniższych przykładach:

– popularne aplikacje umożliwiające szybkie zamawianie transportu, które automatycznie pobierają informację o lokalizacji użytkownika i łączą go z najbliższym wolnym kierowcą,

– aplikacje randkowe ułatwiające znalezienie osób o podobnych zainteresowaniach, które znajdują się w pobliżu miejsca, w którym znajduje się użytkownik,

– nawigacje samochodowe (w tym również popularne Google Maps),

– pogramy ułatwiające korzystanie z komunikacji miejskiej.

Program studiów na kierunku geoinformatyka

Studenci, którzy wybiorą kształcenie na kierunku geoinformatyka na pewno nie będą narzekać na nudę. Program tych studiów obejmuje przede wszystkim dokładną naukę obsługi SIG (Systemu Informacji Geograficznej), który umożliwia zbieranie i analizowanie danych. Najważniejsze przedmioty na tym kierunku studiów to między innymi: geostatystyka, stereoskopia cyfrowa, kartografia tematyczna, podstawy fotogrametrii, miernictwo, analizę danych przestrzennych, cyfrową redakcję map oraz metodologię badań geograficznych. Studenci będą musieli opanować również programowanie (przynajmniej w podstawowym zakresie) i algorytmy, geowizualizację oraz teledetekcję. W przeciwieństwie do kierunków, gdzie wiedza sprawdzana jest jedynie w szkole, geoinformatyka obejmuje wiele zajęć terenowych oraz warsztatów. Dzięki temu studenci mogą przetestować w praktyce profesjonalne narzędzia do analizy i przetwarzania danych oraz nauczyć się obsługi dronów i skanerów 3D. W zależności od uczelni, zajęcia poświęcone praktycznym zagadnieniom geoinformatyki mogą nawet w 60-70% przebiegać w sposób praktyczny.

Praca dla geoinformatyków

Specjaliści, którzy mają wiedzę i doświadczenie z zakresu informatyki, a jednocześnie znają się na kartografii oraz geodezji – a więc każdy geoinformatyk – nie powinni mieć problemów ze znalezieniem ciekawej i dobrze płatnej pracy. Bardzo często absolwenci takich kierunków zatrudniani są przez instytucje rządowe, które prowadzą prace związane z zarządzaniem kryzysowym oraz logistyką. Wiele posad czeka również w jednostkach administracji samorządowej, firmach specjalizujących się gospodarowaniu przestrzennym, energetyce, leśnictwie oraz pozostałych sektorach gospodarki. W zależności od wybranej specjalizacji, geoinformatycy pomagają w przewidywaniu trzęsień Ziemi, jak i przeprowadzają analizy, które mogą uchronić miasta przed stratami podczas powodzi.

Należy również wspomnieć o możliwości zatrudnienia w firmach informatycznych. Zarówno tych największych, które od lat dostarczają mapy i aplikacje korzystające z geolokalizacji, jak i mniejszych przedsiębiorstw, które są dopiero na etapie opracowywania własnego geoportalu lub usługi lokalizacyjnej. To jednak nie wszystko, gdyż wiedza geoinformatyczna może się przydać również w banku. Wiele placówek potrzebuje osób, które będą mogły zająć się analizą zaciąganych kredytów w obrębie konkretnego rejonu geograficznego.

Doświadczeni geoinformatycy mogą liczyć na naprawdę dobre pieniądze. Według informacji zebranych przez amerykański portal porównujący wysokość zarobków w poszczególnych branżach, geoinformatyk w USA może zarobić rocznie nawet 60 000 dolarów. Studia, a następnie praca na tym kierunku to idealny wybór dla osób zainteresowanych naukami geograficznymi, którym zależy na pracy z nowymi technologiami.