Czy geoinżynieria może być niebezpieczna?

Czy geoinżynieria może być niebezpieczna?

Świadome modyfikowanie środowiska planety oraz wielkoskalowa inżynieria są szansą na zrównoważenie niekorzystnych zmian klimatu. Nie brakuje jednak osób, które uważają geoinżynierię za zagrożenie i namawiają do tego, aby ograniczyć stosowanie takich działań.

  1. Czy geoinżynieria jest potrzebna?
  2. Przykłady działań związanych z klimatem
  3. Z jakimi zagrożeniami wiąże się geoinżynieria?

Czy geoinżynieria rzeczywiście może być niebezpieczna? A może nie ma się czym martwić, bo jest to duża szansa dla ludzkości i całej planety?

Czy geoinżynieria jest potrzebna?

Badania przeprowadzone przez naukowców udowadniają, że odpowiednio dobrane i zastosowane technologie z zakresu geoinżynierii to nie tylko szansa, ale wręcz konieczność, jeżeli chodzi o zapobieganie zmianom o katastroficznych skutkach. Warto zwrócić uwagę na fakt, że obecnie klimat panujący na Ziemi jest zależny od działalności antropogenicznej, którą można zaobserwować w skali globalnej. Nic więc dziwnego, że naukowcy starają się znaleźć metody, dzięki którym można będzie zrównoważyć te zmiany. Problem poruszono między innymi w publikacji zamieszczonej w czasopiśmie “Earth System Dynamics”. Były to wyniki badań nad potencjalnym oddziaływaniem wybranych opcji geoinżynieryjnych. Co ciekawe badania zostały dofinansowane ze środków Unii Europejskiej kwotą jednego miliona euro.

Przykłady działań związanych z klimatem

Jedną z ciekawszych technologii związanych ze zmianami jest pomysł na to, aby wtryskiwać aerozol siarkowy bezpośrednio do stratosfery. Pozwoliłoby to obniżyć irradację słoneczną. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że wbrew pozorom koszty związane z przeprowadzeniem takiego przedsięwzięcia mogłyby być niższe niż ciągłe próby walki z gazami cieplarnianymi. Dzięki temu można ograniczyć ponoszone nieustannie koszty związane z obniżeniem emisji gazów cieplarnianych. Do grona naukowców, którzy zachęcają do rozważenia opcji z ograniczeniem promieniowania słonecznego dołączyło również wielu polityków i ekonomistów. Ich zdaniem takie działania przyniosłyby świetne efekty, co w dłuższej perspektywie mogłoby uchronić Ziemię przed kataklizmem.

Z jakimi zagrożeniami wiąże się geoinżynieria?

Niestety, działania na taką skalę mogą wiązać się również z ryzykiem. Przykładowo modyfikacja mająca na celu ograniczenie promieniowania może źle wpłynąć na niektóre rejony. Rozwiązałoby to co prawda początkowy problem, ale jednocześnie wygenerowałoby kolejny, z którym należałoby walczyć. Sztuczne obniżenie ilości światła słonecznego, które dociera do planety mogłyby na przykład prowadzić do mniejszych opadów deszczu. W niektórych częściach świata nie miałoby to większego znaczenia, ale w innych mogłoby stać się przyczyną suszy.

Geoinżynieria może stać się nauką przyszłości, ale jednocześnie nie należy wprowadzać nieprzemyślanych działań. Ważne jest, aby wszystkie projekty i założenia były dokładnie weryfikowane przez niezależne zespoły naukowców. Pozwala to wychwycić błędy, które mogłyby później doprowadzić do powstania poważnych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *