Zadania stawiane przed geoinformatykami

Zadania stawiane przed geoinformatykami

Zarówno oferty pracy jak i kierunki studiów związane z informatyką cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem. O ile jednak nikogo nie dziwią specjalizacje typu informatyk lub administrator, to geoinformatyk wciąż może budzić zaskoczenie, zwłaszcza że wiele osób nie wie, jakie zadania stawia się współczesnej geoinformatyce.

1. Systemy wykorzystujące dane przestrzenne

2. Przykładowe zastosowania geoinformatyki

3. Studia związane z geoinformatyką

Czym w takim razie zajmuje się taki specjalista? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Systemy wykorzystujące dane przestrzenne

Chociaż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, to każdego dnia wykorzystują one efekty pracy geoinformatyków. Najlepszym przykładem jest zwykła nawigacja samochodowa w formie aplikacji, bez której kierowcy mieliby duże problemy z dotarciem do celu. Nowoczesne systemy informatyczne coraz częściej do prawidłowego działania wymagają dostępu do aktualnych map cyfrowych. Za ich tworzenie odpowiadają geoinformatycy. Biorąc pod uwagę stale rosnące zainteresowanie aplikacjami mobilnymi wykorzystującymi lokalizację użytkownika, grami na telefon opartymi o mapy, nowoczesnymi dronami i wieloma innymi rozwiązaniami można założyć, że zapotrzebowanie na geoinformatyków będzie stale rosło. Może to być szansa dla osób, które dopiero planują swoją karierę lub chciałyby się przebranżowić. Należy jednak mieć na uwadze, że praca geoinformatyka to nie tylko przetwarzanie i analiza danych przestrzennych. Tacy specjaliści muszą również znać się na programowaniu, matematyce oraz… mapach.

Przykładowe zastosowania geoinformatyki

Praktyczne zastosowania geoinformatyki można znaleźć na każdym kroku. Popularnym przykładem jest wykorzystywanie wysokiej jakości zdjęć lotniczych do odnajdywania stanowisk archeologicznych. Niejednokrotnie geoinformatycy zatrudniani są przez banki, urzędy i instytucjie. Kolejnym przykładem praktycznego wykorzystania osiągnięć geoinformatycznych są popularne aplikacje, które pozwalają szybko zamówić przejazd. W takim przypadku użytkownik musi jedynie kliknąć w przycisk umożliwiający zamówienie taksówki, a aplikacja automatycznie odczytuje jego lokalizację i przekazuje ją najbliższemu kierowcy, który korzysta z tego samego narzędzia. Gdyby nie geoinformatyka, podobne rozwiązania nigdy by nie powstały.

Studia związane z geoinformatyką

Każdy, kogo interesuje geoinformatyka i chce pracować przy nowoczesnych projektach powinien jednak pamiętać o odpowiedniej edukacji. Najczęściej program związany z geoinformatyką realizowany jest w ramach studiów podyplomowych, ale najlepiej samemu sprawdzić ofertę wybranej uczelni. Jeżeli przymierzasz się do podjęcia nauki, zwróć uwagę, w jakiej formie realizowane są zajęcia. Najlepsze przygotowanie do późniejszej pracy w zawodzie geoinformatyka dadzą ci studia, na których wykładowcy stawiają przede wszystkim na warsztaty. Takie zajęcia pozwolą ci zdobyć nie tylko wiedzę, ale również doświadczenie i znajomość popularnych technologii wykorzystywanych w geoinformatyce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *