Geoinformatyka należy do najmniej rozpoznawalnych dziedzin geografii i ogólnie nauk przyrodniczych. Tymczasem jej znaczenie w wielu inwestycjach, a nawet całych gałęziach gospodarki rośnie z roku na rok.
Warto więc powiedzieć kilka słów na temat tego, czym konkretnie zajmuje się ta dziedzina oraz wskazać najczęstsze zastosowania technologii wypracowanych przez specjalistów działających w ramach geoinformatyki. W tym artykule wyjaśniamy, na czym polega geoinformatyka i kiedy najczęściej sięgamy po jej zdobycze.
Geoinformatyka – na czym polega ta dziedzina nauki?
Jak nietrudno się domyślić, geoinformatyka stanowi połączenie geografii z informatyką. W zakres zainteresowań naukowych specjalistów zajmujących się geoinformatyką należy zaliczyć przede wszystkim pozyskiwanie, przetwarzanie oraz udostępnienie informacji związanych z geografią – między innymi współrzędnymi geograficznymi, ukształtowaniem terenu, geodezją i pokrewnymi dziedzinami. Do wspomnianych procesów wykorzystuje się komputery wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem oraz dedykowanymi akcesoriami – na przykład modułami GPS.
Dzięki geoinformatyce możliwe jest przeprowadzanie zaawansowanych analiz z zakresu danych przestrzennych, a także prac teledetekcyjnych i geodezyjnych. Szeroko pojęta geoinformatyka jest również jednym z filarów nowoczesnej kartografii – dzięki niej możliwe jest tworzenie bardzo precyzyjnych map – zarówno w formie cyfrowej, jak i papierowej. Są one używane w zastosowaniach amatorskich, jak i profesjonalnych – np. w urzędowym zarządzaniu gruntami lub w wojskowości.

Geoinformatyka w praktyce. Kilka przykładowych zastosowań
Geoinformatyka jest dziedziną, z której zdobyczy korzystamy właściwie na każdym kroku. Często nie jesteśmy nawet świadomi tego, że dane narzędzie zostało stworzone właśnie dzięki technologiom wchodzącym w skład geoinformatyki. Mowa tu między innymi o:
- licznych aplikacjach mobilnych (między innymi taksówkowych, randkowych itp.);
- nawigacji samochodowej (oraz programom o takim zastosowaniu instalowanym na telefonach komórkowych);
- mapach komórkowych (np. tych pre-instalowanych w telefonach z systemem Android bądź iOS);
- aplikacjach stworzonych z myślą o ułatwieniu podróży komunikacją zbiorową (wyszukujących optymalne połączenia na podstawie aktualnej lokalizacji użytkownika);
- aplikacjach do geocachingu (zabawy polegającej na szukaniu przedmiotów na podstawie podanych współrzędnych geograficznych).
Jak zostać geoinformatykiem i gdzie znaleźć pracę?
Powyżej wymieniliśmy jedynie te zastosowania, które są powszechnie stosowane przez większość z nas. W rzeczywistości jednak geoinformatyka jest używana zarówno przez wielki biznes, jak i wojsko czy administrację państwową. Nie powinno więc dziwić, że specjaliści z tej dziedziny mogą liczyć na atrakcyjne zarobki w wyżej wymienionych sektorach. Jak jednak zostać geoinformatykiem? Najlepszym sposobem jest ukończenie studiów na kierunku geoinformatyka. W Polsce oferuje je między innymi AGH, Akademia Morska w Szczecinie i Politechnika Warszawska.