Gdzie wykorzystuje się geoinformatykę? Czym powinien wyróżniać się kandydat na studia geoinformatyczne? Ile zarabia geoinformatyk? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury!
- Czym zajmuje się geoinformatyka?
- Zarobki geoinformatyka po studiach
- Gdzie studiować geoinformatykę?
Geoinformatyka to kierunek idealny dla osób zainteresowanych zarówno informatyką, jak i geografią. W trakcie studiów student zajmuje się między innymi – poza informatyką i geografią – matematyką, geodezją i geologią. Czym właściwie zajmuje się geoinformatyka? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule!
Czym zajmuje się geoinformatyka?
Geoinformatyka jest działem zajmującym się jednocześnie analizowaniem oraz przetwarzaniem przestrzennych danych. Pracownicy na tych stanowiskach opierają swoje działania na odpowiednich narzędziach geodezyjnych, dronach oraz skanerach 3D. Geoinformatyk jest w stanie przewidzieć kiedy i na jakim obszarze wystąpi trzęsienie Ziemi, a także sprawdza wielkość oraz rozmieszczenie nieruchomości w miastach.
Geoinformatycy są odpowiedzialni także za tworzenie systemów informatycznych, które wykorzystują dane przestrzenne. To dzięki pracownikom tego segmentu możemy korzystać z nawigacji samochodowej, dronów, a nawet większości aplikacji zainstalowanych na naszych smartfonach – w tym aplikacje taksówkowe i randkowe, opierane na geolokalizacji.
Gdzie wykorzystuje się geoinformatykę

Geoinformatyka jest dziś obecna w wielu dziedzinach. Do najpopularniejszych zalicza się górnictwo, energetykę, leśnictwo, rolnictwo, a także wojsko. Ponadto geoinformatyka znajdzie zastosowanie w administracji państwowej, transporcie, telekomunikacji, systemach nawigacyjnych, ochronie zdrowia, a nawet w agencjach turystycznych.
Cechy dobrego geoinformatyka
Geoinformatyk powinien interesować się przede wszystkim informatyką i geografią. Ponadto dziedzina ta mocno wiąże się z matematyką, fizyką oraz studiowaniem map. Geoinformatyk – poza wspomnianymi działaniami – nierzadko bada także skutki klęsk żywiołowych, dlatego ważne jest, by mieć chęć do poszerzania wiedzy na temat zjawisk, które zachodzą na ziemi.
Zarobki geoinformatyka po studiach
Średnia wynagrodzenia geoinformatyka na dzień dzisiejszy wynosi około 4 500 zł brutto. Najmniej pracownicy na tym stanowisku zarabiają 3320 złotych brutto, najwięcej – prawie 6 000 zł brutto.
Geoinformatyk znajdzie zatrudnienie między innymi w firmach geoinformacyjnych, geoinformatycznych, jednostkach naukowych i badawczych, w projektowych biurach, a także w administracji publicznej czy międzynarodowych przedsiębiorstwach. Wielu absolwentów zakłada również własne działalności gospodarcze.
Do popularnych miejsc zatrudnienia aktualnie zalicza się KGHM Polska Miedź S.A., Nokię, Państwowy Instytut Geologiczny czy Jeppesen Poland.
Gdzie studiować geoinformatykę?
Aby zostać geoinformatykiem, należy skończyć odpowiednie studia. Zastanawiasz się, którą uczelnie wybrać? Wszystko zależy tak naprawdę od Twoich preferencji. Do najpopularniejszych uczelni oferujących tytułowy kierunek zalicza się krakowską Akademie Górniczo-Hutniczą, Politechnikę Krakowską, Warszawską oraz Wrocławską. Studia inżynierskie pierwszego stopnia trwają 3,5 roku, magisterskie od 1,5 do 2 lat. Geoinformatykę możesz studiować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Informacje na temat rekrutacji znajdziesz na stronie interesującej Cię uczelni.