Czym zajmuje się geoinformatyk?

Czym zajmuje się geoinformatyk?

Chcesz zostać geoinformatykiem? A może dopiero zastanawiasz się nad tym, czy warto kształcić się w tym kierunku? Aby odpowiedzieć na powyższe pytania, w pierwszej kolejności warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat geoinformatyki ogólnie. Szczegóły znajdziesz w niniejszym wpisie.

1.     Kim jest geoinformatyk?

2.     Jak zostać geoinformatykiem?

3.     Dla kogo zawód geoinformatyka?

Kim jest geoinformatyk? Czym zajmuje się osoba na takim stanowisku? Jak zostać geoinformatykiem? Kto właściwie sprawdzi się w tego rodzaju zawodzie? Jeśli jesteś zainteresowany tematem, zapraszamy do lektury.

Kim jest geoinformatyk?

Geoinformatyk jest pracownikiem, który zajmuje się przede wszystkim analizowaniem i przetwarzaniem danych przestrzennych. Dane te uzyskuje się za pomocą odpowiednich pomiarów, które wykonuje się za pośrednictwem dronów, narzędzi geodezyjnych oraz skanerów 3D. Geoinformatyka, to taka dziedzina, która łączy w sobie informatykę, programowanie, matematykę, fizykę, a także geografię i studiowanie map. W geoinformatyce ważna jest nauka na temat Ziemi oraz zjawisk, jakie zachodzą na naszej planecie.

Czym dokładniej zajmuje się geoinformatyk? Wszystko zależy od tego, w jakiej firmie pracuje. Do najpopularniejszych działań zalicza się badanie skutków klęsk żywiołowych, przewidywanie trzęsień Ziemi czy sprawdzanie tego, jak wielkość oraz rozmieszczenie budynków w dużych miastach wpłynie ostatecznie na ewentualne rozprzestrzenianie się wody, kiedy dojdzie do powodzi. Niektórzy eksperci pracują nawet w bankach, odpowiadając za analizy związane z zaciąganiem kredytów dla konkretnego rejonu geograficznego. Ponadto tworzą aplikacje mobilne, z których każdy z nas korzysta każdego dnia. Jakie? Na przykład aplikacje taksówkowe czy randkowe, które opierają się na geolokalizacji.

Jak zostać geoinformatykiem?

Jeśli chcesz tworzyć, doskonalić i obsługiwać oprogramowania użytkowe, których celem jest podnoszenie jakości życia jednostki, małych społeczności czy mieszkańców dużych miast, geoinformatyka będzie dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem. Jak zatem zostać geoinformatykiem? Najlepszą opcją jest zapisanie się na odpowiednie studia, które kształcą przyszłych specjalistów w tej właśnie dziedzinie.

Na takich studiach nauczysz się nie tylko, jak tworzyć, ale i zarządzać różnymi systemami informacji geograficznej. Ponadto zdobędziesz wiedzę na temat tego, jak dokonywać analizy przestrzenne czy gromadzić dane o środowisku. Czego jeszcze uczą studia z zakresu geoinformatyki? O tym dowiesz się bezpośrednie w opisie kierunku interesującej Cię uczelni. Zapoznaj się dokładnie z tymi informacjami i zdecyduj, czy geoinformatyka faktycznie jest dla Ciebie odpowiednim kierunkiem.

Dla kogo zawód geoinformatyka?

Geoinformatyka łączy w sobie nowoczesne techniki informatyczne z zagadnieniami z zakresu inżynierii środowiska oraz nauk o Ziemi. Taka interdyscyplinarna wiedza sprawia, że nie każdy sprawdzi się w zawodzie geoinformatyka. Dla kogo zatem geoinformatyka będzie odpowiednim rozwiązaniem?

Najczęściej na studia związane z geoinformatyką idą te osoby, które interesują się jednocześnie zagadnieniami informatycznymi oraz inżynierskimi – głównie geoinżynierią i hydroinżynierią. Jeśli i Tobie zależy na tym, aby połączyć ze sobą kilka zainteresowań, geoinformatyka może być doskonałą opcją.

Geoinformatyk nie tylko rozwija się zawodowo w obszarze związanym z informatyką, ale i zajmuje się pozyskiwaniem, przechowywaniem, przetwarzaniem, zabezpieczaniem, wizualizowaniem oraz analizowaniem hydrodanych i geodanych. W zależności od branży lub firmy takie rozwiązania geoinformatyczne tworzy się w specjalnych programach – na przykład ze środowiska CAD, GIS czy SIT, które oczywiście warto dobrze znać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *