Usługi geodety. Kiedy będą potrzebne?

Usługi geodety. Kiedy będą potrzebne?

Budowa domu lub innego obiektu wiąże się z koniecznością zaangażowania wielu specjalistów. Oprócz budowlańców, inżynierów, architektów i projektantów, a także inspektorów instalacji, niezbędna będzie również pomoc geodety. Jest ona potrzebna nie tylko z praktycznego punktu widzenia, ale też z uwagi na wymagania określone przepisami. Na jakich etapach będziemy jednak potrzebować usług świadczonych przez geodetów?

Pomoc geodety. Kiedy musimy się na nie zdecydować?

Jak już wspomnieliśmy, usługi geodety będą pomocne na kilku pierwszych etapach budowy. Mowa tu w szczególności o:

  • opracowaniu projektu budowlanego – składając projekt budowlany w urzędzie, będziemy musieli wraz z nim dostarczyć mapkę w odpowiedniej skali. By jej sporządzenie było możliwe, konieczne jest pomiar działki wykonany przez geodetę;
  • wytyczeniu budynku – kiedy projekt zagospodarowania działki jest już gotowy, niezbędne jest jeszcze odpowiednie, zgodne z zatwierdzonymi wytyczenie budynku. Zanim rozpoczniemy prace, konieczna będzie zatem jeszcze jedna wizyta geodety;
  • uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie – po raz ostatni z usług geodety skorzystamy, kiedy będziemy starać się o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie budynku.

Jak zostać geodetą? Na jakie zarobki można liczyć?

Geodetów kojarzymy przede wszystkim z osobami korzystającymi ze specjalistycznych aparatów, pracującymi na działkach lub przy drogach. I chociaż takie wyobrażenie nie mija się z prawdą, to do listy zadań geodetów należy dopisać jeszcze co najmniej kilka pozycji. Zakres obowiązków jest spory, jednak podobne wartości osiągają zarobki. Ile jednak zarabiają geodeci? Jakie warunki trzeba spełnić, by móc pracować w tym zawodzie?

Jak zostać geodetą? Wymagania wobec kandydatów

Należy zacząć od tego, że geodetą może zostać jedynie osoba posiadająca kierunkowe wykształcenie – średnie lub wyższe. Dopiero wtedy można starać się o uzyskanie uprawnień do wykonywania tego zawodu. W tym celu należy zwrócić się do Głównego Geodety Kraju, który po zdaniu egzaminu przez kandydata, przyzna mu uprawnienia, dzięki którym ten będzie mógł zacząć pracę jako geodeta.

Ile zarabia geodeta? Zarobki na stanowisku

Do zostania geodetą może skłonić między innymi wizja dużych zarobków. Podstawowa pensja wynosi zwykle około 3 tysiące złotych.

Geoinformatyka. Na czym polega na dziedzina?

O tym, czym zajmuje się geodeta, wiemy chyba wszyscy – przynajmniej na najbardziej podstawowym poziomie. Warto jednak pamiętać, że geodezja to rozwinięta i niejednorodna dziedzina. Jedną z najnowocześniejszych i jednocześnie posiadających największe znaczenie jest geoinformatyka. Dla osób stojących dopiero przed wyborem swojej zawodowej ścieżki, ważną informacją będzie na pewno fakt, że ze względu na duże zapotrzebowanie na usługi tych specjalistów, mogą oni liczyć na spore wynagrodzenie. Na czym jednak polega geoinformatyka? Gdzie można podjąć studia na tym kierunku?

Geoinformatyka – czym jest?

Geoinformatyka, jak nietrudno się domyślić, jest dyscypliną naukową łączącą w sobie cechy geodezji oraz informatyki. Z tej pierwszej wzięła przede wszystkim zakres zainteresowań naukowych oraz przedmiot badań. Z drugiej – metody oraz możliwości, jakie daje nowoczesna technologia. W Polsce geoinformatykę można studiować zwykle jako specjalizację na kierunku geodezja, chociaż na niektórych uczelniach jest już osobnym kierunkiem.

Wybieramy geodetę. Na co zwrócić uwagę?

Usługi geodety są niezbędne w wielu sytuacjach naszego życia. Szczególnie często z jego pomocy będą zmuszeni skorzystać inwestorzy budujący dom lub inny budynek. Dokonane przez niego pomiary będą niezbędne między innymi do wykonania projektu budowlanego, zgodnego z nim wytyczenia budynku oraz następnie uzyskania zgody na użytkowania budynku. Zanim jednak wybierzemy konkretnego specjalistę, warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Czym kierować się przy wyborze geodety?

Wybór geodety nie jest prosty, jednak kierując się kilkoma prostymi zasadami na pewno zdołamy wybrać odpowiedniego specjalistę. Najważniejsze czynniki, na które powinniśmy zwrócić uwagę to:

  • uprawnienia danego specjalisty – powinny one obejmować czynności, które zamierzamy mu zlecić;
  • doświadczenie – im dłużej dany geodeta działa na rynku, tym większą mamy pewność co do tego, że jego pomiary będą precyzyjne i miarodajne;
  • lokalizacja firmy – im bliżej miejsca wykonania zlecenia, tym oczywiście lepiej;
  • jakość sprzętu – im będzie on nowocześniejszy, tym lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *