Przydatne ciekawostki związane z geodezją

Przydatne ciekawostki związane z geodezją

Geodezja to wyjątkowa nauka, dzięki której mogą powstawać mapy i inne przydatne dokumenty. Dla wielu osób niezajmujących się geodezją jest ona jednak na pierwszy rzut oka nudna i skomplikowana. Dlatego też przygotowaliśmy listę ciekawych informacji związanych z geodezją.

  1. Do czego służy tachimetr?
  2. Najniżej położony punkt w Polsce
  3. Jednostki miary kąta płaskiego

Dowiesz się z nich między innymi jakie są zastosowania instrumentu o nietypowej nazwie tachimetr oraz gdzie jest najniżej położony punkt w całej Polsce.

Do czego służy tachimetr?

Ze względu na zagadnienia, jakie są poruszane przez geodetów, potrzebują oni różnych instrumentów do dokonywania pomiarów. Bardzo ważne jest, aby były niezwykle dokładne, a uzyskiwane dzięki nim wymiary były powtarzalne. Jednym z instrumentów przydatnych w geodezji jest tachimetr, czyli specjalny przyrząd wykorzystywany do pomiaru kątów oraz odległości. Dzięki niemu geodeta może wykonać pomiary położenia punktów terenowych. Obecnie najczęściej stosuje się dwa rodzaje tachimetrów. Pierwszy z nich to tachimetr elektroniczny bezlustrowy. Podczas korzystania z takiego sprzętu geodeta nie musi używać pryzmatu, co w niektórych przypadkach jest dużym ułatwieniem. Drugim rodzajem tego typu instrumentów pomiarowych są tachimetry elektroniczne wykorzystujące pryzmat.

Przy okazji warto wspomnieć, czym jest pryzmat. Zazwyczaj występuje on w postaci szklanego pryzmatu równobocznego i wykorzystywany jest do badania zjawisk optycznych. Dzięki zastosowaniu pryzmatów różnej długości można wyciągać wnioski z różnic występujących w pomiarach.

Najniżej położony punkt w Polsce

Raczki Elbląskie to miejscowość, w których znajduje się depresja położona na wysokości 1,8 metra nad pod poziomem morza. W związku z tym większość osób uznaje ją za najniżej położony punkt w całej Polsce. Informacje te potwierdzają również dane Głównego Urzędu Geodezji. Według informacji, na których bazuje urząd, Raczki Elbląskie słusznie otrzymały tytuł najniżej położonego punktu w kraju. Osoby, które chciałyby na własne oczy zobaczyć ten punkt w Raczkach Elbląskich mogą sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie przy niewielkiej tabliczce. Postawiono ją w miejscu, w którym położenie depresji określono na 1,8 m p.p.m.

Jednostki miary kąta płaskiego

Praca geodety często wymaga korzystania z jednostek miary kątów płaskich, dlatego warto wiedzieć, jakie dokładnie jednostki są używane. Obecnie stosuje się takie jednostki jak grad, radian oraz stopień. Miara stopniowa to nic innego jak kąt jednostkowy równy jednej dziewięćdziesiątej kąta prostego (który ma dziewięćdziesiąt stopni). Miara gradusowa jest miarą kąta, którą stosuje się w momencie, gdy kąt jednostkowy wynosi dokładnie jedną setną kąta prostego. Jeżeli natomiast chodzi o miarę łukową, to w przypadku okręgu ze środkiem położonym w wierzchołku kąta a miara łukowa tego kąta dotyczy stosunek długości łuku całego okręgu do jego promienia. Opis może wydawać się skomplikowany, dlatego lepiej pokazać to na wzorze: a =l/r. Wówczas sprawa staje się o wiele prostsza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *