Kiedy i do czego potrzebny jest geodeta podczas budowy domu?

Kiedy i do czego potrzebny jest geodeta podczas budowy domu?

Podczas budowy domu niezbędne jest skorzystanie z usług różnych specjalistów. Jednym z takich specjalistów jest geodeta, którego usługi mogą być potrzebne na trzech etapach budowy:

  • przygotowania projektu domu,
  • przystąpienia do budowy domu,
  • realizacji prac wykończeniowych.

Pierwszy etap to przygotowania do budowy domu. Gdy pozyskało się działkę, na której zamierza się wybudować dom, geodeta jest w stanie zapewnić wytycznie dokładnego przebiegu granic działki. W ten sposób można uzyskać pewność, co do miejsc, w których można postawić ogrodzenie. Wytyczenie granic działki pozwala ograniczyć występowania sporów sąsiedzkich.

Jak wygląda etap adaptowania projektów gotowych?

Coraz więcej osób prywatnych decydujących się na budowanie domu stawia na gotowe projekty architektoniczne. Dostęp do takich projektów jest coraz większy, co ułatwia wybranie takiego, który spełnia oczekiwania. Do zalet gotowych projektów można zaliczyć bardziej korzystne ceny w stosunku do projektów realizowanych w pełni na indywidualne zamówienie. Kupując gotowy projekt domu można znacznie zyskać na czasie, w którym będzie można przystąpić do budowy.

Jednak kupując gotowe projekty domów konieczna jest ich adaptacja. Właśnie na tym etapie może być niezbędne skorzystanie z usług geodety. Pozwala to uzyskać adaptację projektu do warunków klimatycznych oraz geodezyjnych występujących na działce budowlanej. Wykonanie adaptacji projektu pozwala zapewnić architektowi możliwość przystąpienia do planowania osadzenia budynku na działce. Geodeta w tym celu przygotowuje mapę do celów projektowych.

Na czym polega wytyczanie budynku w terenie?

Kolejnym etapem budowania domu, przy którym niezbędne może być skorzystanie z usług geodety, jest etap przystąpienia do prac budowlanych. Jest to etap, który występuje po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń budowlanych oraz po dopełnieniu formalności w urzędach. Wówczas niezbędne jest wytyczenie budynku w terenie. Takie wytycznie musi być zrealizowane zgodnie z zatwierdzone już projektem zagospodarowania działki. Do zrealizowania takich działań geodeta wykorzystuje znaki geodezyjne, które pozwalają określić wymiary ważne dla bryły konkretnego budynku.

Co zapewnia geodeta przy wykonaniu przyłączy?

Zatrudnienie geodety bywa potrzeb również na etapie wykonywania przyłączy. jest to niezbędne do wykonania niezbędnych pomiarów przyłączy oraz ich wytyczenia. Po wykonaniu pomiaru powykonawczego przyłączy geodeta jest w stanie przygotować mapę powykonawczą. Ma to duże znaczenie z punktu widzenia właściwego przedstawienia rzeczywistego przebiegu poszczególnych przyłączy. Dopiero po wykonaniu takich pomiarów powinno się przystępować do prac zasypania przyłączy w ziemi.

Jakie usługi zrealizuje geodeta przy inwentaryzacji powykonawczej?

Po wykonaniu budynku konieczne jest wykonanie również pomiarów powykonawczych. Przy takich pracach również niezbędne jest zatrudnienie geodety. W ten sposób może być przeprowadzona inwentaryzacja. Pozwala ona określić zgodność wykonanego już domu z wcześniej określonymi wytycznymi geodezyjnymi. Dotyczy to przede wszystkim określenia zgodności usytuowania domu na działce z projektem domu.

Kliknij Tutaj i dowiedz się więcej o usługach geodety podczas budowy domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *