Geodezja wspiera archeologię

Geodezja wspiera archeologię

Geodezja jest dziedziną nauki, która z wielkim powodzeniem wspiera inne kierunki. Badania, które prowadzi się w jej zakresie dają pomocne dane i pomiary służące do otrzymywania dalszej wiedzy.  Sama również posiłkuje się na innych dziedzinach co jednak nie umniejsza jej roli.

Niekiedy, jak w przypadku współpracowania z archeologami, praca geodety może okazać się kluczowa na danym etapie odkryć. Jak wiemy oba te zawody bezpośrednio zajmują się tym, co związane z ziemią, dlatego ich połączone siły przynoszą świetne efekty.

1. Badania archeologiczne

2. Geodezja w archeologii

3. Przykład zastosowania

Badania archeologiczne

Archeolog na podstawie badań dociera do przeszłości człowieka za szczególnym naciskiem na kulturowo-społeczną sferę życia. Pozostawione przez naszych przodków materiały rzeczowe są analizowane pod kontem ich użytkowania oraz roli.

Badania archeologiczne to przede wszystkim badania prowadzone na poziomie ziemi, pod ziemią w postaci wykopalisk oraz w wodzie. W przypadku wykopalisk naukowcy schodzą coraz niżej przekopując się przez kolejne warstwy podłoża, dzięki czemu docierają do starszych pokładów.

Geodezja w archeologii

Gdyby nie geodezja nie dałoby się dotrzeć do dużej części znalezisk archeologicznych. Prowadzone wykopaliska są zawsze otaczane opieką geodety, który nadzoruje liczne pomiary posiłkując się swoją wiedzą.

Geodezja sprawdza się poprzez tworzenie precyzyjnych i szczegółowych pomiarów powierzchni oraz objętości. Wykorzystuje swoje narzędzia pracy jak np. lasery do pomiarów.

Na końcowym etapie swoją rolę ma również w opisywaniu wyników, które są opracowywane przez programy komputerowe. Wówczas wielkie znaczenie ma doświadczenie geoinformatyczne oraz korzystanie z narzędzi, na których pracuje się w tym zakresie.

Ponadto geodezja przydaje się również wespół z architektami do odtwarzania planów budynków, których pozostałości są ujawniane w skutek odsłaniania kolejnych warstw ziemi w wykopaliskach.

Geodeci pracują ramię w ramię z archeologami podczas prac terenowych. Wykorzystują technologię naziemnego skaningu laserowego, tachimetrię oraz prowadzą pomiary inwentaryzacyjne przy pomocy ręcznego lasera, który może się dostać w bardziej ograniczone miejsca.

Laserowe skanowanie nie tylko daje obraz miejsca pracy, ale też jest metodą, dzięki której znaleziska są bezpieczniejsze. Naukowcy widzą gdzie powinni kopać i jak zachować szczególną ostrożność żeby nie zniszczyć odkryć.

Dzięki temu schowane przez czas dzieje historyczne zaczynają odkrywać przed badaczami swoje tajemnice.

Konieczność łączenia dwóch dziedzin naukowych jest tak duża, że część uczelni o kierunkach matematyczno-przyrodniczych otwiera na swoich wydziałach kierunki, które na nich się opierają.

Przykład zastosowania

Geodeci podczas wykopalisk zbierają dane, które służą jako baza w odtwarzaniu wyglądu starożytnych miast lub obiektów historycznych.

W ten sposób studenci geodezji wspierali archeologów podczas obozu w Jordanii jesienią 2018 roku, gdzie prace obejmowały starożytne miasto Tuwaneh orz pochodzący za czasów rzymskich fort wojskowy Dajaniya.

Wyniki pomiarów były kluczowe przy późniejszym tworzeniu modeli przestrzennych miejsc, w których prowadzone były odkrywki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *