Geodezja – kiedyś i dziś

Geodezja – kiedyś i dziś

Geodezja to nauka, o której tak naprawdę niewiele osób wie. Oczywiście, są tutaj inżynierowie, studenci geodezji i osoby nią po prostu zafascynowane. Jednak szary, statystyczny Kowalski raczej niewiele wie na temat geodezji. Na ogół nie ma w tym nic złego – w końcu człowiek właśnie dlatego jest stworzeniem stadnym, by wcale nie musieć znać się na wszystkim i to jest jak najbardziej normalne. Nadal jednak warto sobie zdawać sprawę z tego, czym w istocie jest geodezja. Dla wielu pewnym zdziwieniem może być fakt, że to nauka zdecydowanie starsza, niż mogłoby się wydawać. Nie jest to wytwór współczesności, a początki geodezji sięgają tak naprawdę wielu tysięcy lat wstecz.

  1. Geodezja starsza niż myślisz
  2. Geodezja przed tysiącami lat
  3. Wpływ rozwoju technologicznego na geodezję

Geodezja – nauka, która jest z człowiekiem praktycznie od zawsze

Geodezja może wydawać się nauką, która powstała całkiem niedawno, ale to nieprawda. Geodezja to nauka bardzo stara – w końcu o początkach geodezji można mówić już w momencie, w którym ludzie zaczęli uznawać dane kawałki ziemi za swój własny teren i nie chcieli, by ktokolwiek inny rościł sobie takie same prawa. Sama geodezja ma początek w dwóch naukach – matematyce i geometrii. Choć współcześnie można mówić już, że do tego grona dołączyła trzecia nauka – informatyka. W końcu rozwój technologii zawsze miał niebagatelny wpływ na rozwój geodezji jako takiej. Geodezja, jak każda nauka, ewoluuje i jest to proces ciągły, o którym nie można powiedzieć, że jest procesem skończonym. Nawet obecnie można mówić o odkryciach, przełomach i nowych badaniach związanych z geodezją, co jest procesem całkowicie normalnym z punktu widzenia nauki żywej, a więc takiej, która się ciągle jeszcze rozwija.

Geodezja tysiące lat temu

Tysiące lat temu geodezja wykształciła się z całkiem przyziemnych i prozaicznych przyczyn. Ludzie, gdy już uznali kawałek danego terytorium za swój własny, musieli nauczyć mierzyć się odległości, wyznaczać kąty proste i obliczać powierzchnię pola, które mieli uprawiać. To wszystko sprawiło, że geodezja jako taka mogła zaistnieć. To też właśnie ona przyczyniła się do tego, że ludzie byli w stanie znaleźć odpowiedzi na trapiące ich pytania dotyczące rozmiaru czy kształtu całej planety. Tworzono też mapy w oparciu o geodezję. A najstarszą zachowaną do dziś jest mapa z okresu około 2400 – 2200 lat p.n.e. Znaleziono ją podczas wykopalisk, które prowadzone były w ruinach miasta Ga-Sur, które niegdyś znajdowało się w Mezopotamii.

Rozwój technologiczny a geodezja

Rozwój technologiczny zawsze miał ogromny wpływ na geodezję, jak i na każdą inną naukę, która uprawniana była przez człowieka. Rozwój pomagał na prowadzenie coraz bardziej skomplikowanych obliczeń, przy coraz bardziej zaawansowanych narzędziach. Dlatego współcześnie geodezja to już nie tylko matematyka i geometria, ale również informatyka. W końcu w dzisiejszych czasach nikt już tak naprawdę nie wyobraża sobie prowadzenia prac geodezyjnych i wykonywania obliczeń bez pomocy komputera. A same moce obliczeniowe komputerów pomagają jeszcze bardziej rozwinąć się tej nauce i dokonywać obliczeń, które dla człowieka byłyby bardzo trudne i czasochłonne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *