Czym zajmuje się geodeta?

Czym zajmuje się geodeta?

Czym zajmuje się geodeta? Ile zarabia? Czy do wykonywania zawodu geodety potrzebne są studia? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

  1. Co robi geodeta?
  2. Jakie uprawnienia są potrzebne?
  3. Zarobki geodety

Zastanawiasz się, czy zawód geodety jest idealną opcją dla Ciebie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, sprawdź, czym właściwie zajmują się geodeci i jakie uprawnienia są wymagane, by móc bez problemu podjąć się pracy w tym zawodzie.

Co robi geodeta?

Z reguły geodeta zajmuje się pomiarem poszczególnych gruntów i działek. Najczęściej pomiary te wykonuje się w celu graficznego opracowania i tym samym stworzenia mapy danego terenu, a także pod budowę, w tym także budowę autostrad i różnego rodzaju dróg. Geodeci nie tylko tworzą mapy, ale i nierzadko odpowiednią dokumentację o prawnym charakterze.

Przed drugą wojną światową geodeta zajmować się geodezją głównie pod względem naukowym, natomiast to pracownik zajmujący się miernictwem podejmował prace pomiarowe. Podział ten zniesiono po zakończeniu drugiej wojny światowej i dziś tym wszystkim zajmuje się geodeta.

Jaki powinien być dobry geodeta?

Dobrym geodetą zostaje osoba, która ma inżynierskie predyspozycje. Kandydat, który interesuje się tym zawodem, powinien nie tylko umieć logicznie myśleć, ale także wykazywać pewne zdolności techniczne i matematyczne. Ważna jest również przestrzenna wyobraźnia i praktyczny zmysł. U geodetów wielu pracodawców ceni sobie także systematyczność, skrupulatność i oczywiście organizacyjne zdolności.

Jakie uprawnienia są potrzebne?

Każdy geodeta działający w obszarze geodezji i kartografii musi mieć konkretne uprawnienia. Uprawnienia te nadaje Komisja Kwalifikacyjna ds. Uprawnień Zawodowych w Dziedzinie Geodezji i Kartografii. Osoba zainteresowana niniejszym zawodem musi zdać egzamin pisemny i ustny, po którym otrzymuje zawodowy tytuł.

Zakresów uprawnień jest wiele. Do listy zalicza się między innymi fotogrametrię naziemną, redakcję map, pomiary realizacyjne i inwentaryzacyjne, obsługę inwestycji, szacowanie gruntowych nieruchomości czy rozgraniczenia oraz podziały gruntów wraz ze sporządzaniem dokumentów o charakterze prawnym. Wszystkie uprawnienia mogą zdobyć osoby, które mają średnie lub wyższe wykształcenie w tym kierunku. Jeśli jesteś na etapie poszukiwania swojej ścieżki zawodowej i stoisz przed wyborem szkoły średniej, zainteresuj się technikum geodezyjnym. Studentom natomiast polecamy oczywiście uczelnie oferujące studia na kierunku geodezyjnym.

Po technikum każdy absolwent może podjąć pracę w firmach geodezyjnych, starostwach powiatowych, a także ośrodkach zajmujących się dokumentacją zarówno geodezyjną, jak i kartograficzną. Ponadto absolwenci technikum geodezyjnego często również pracują jako rysownicy geodezyjni lub kartograficzni. Podobnie rzecz wygląda po studiach, z tą różnicą, że absolwent uczelni traktowany jest jako specjalista w swojej dziedzinie, ze względu na większą wiedzę i równie większy wachlarz umiejętności.

Zarobki geodety

Zarobki geodety zależą przede wszystkim od zatrudnienia. Okazuje się, że więcej można zarobić na własnej działalności gospodarczej, samodzielnie podejmując się współprac z klientami. Dziś średnia zarobków geodety wynosi około 2100 zł netto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *