Czym zajmuje się geodeta? Kiedy należy skorzystać z jego usług?

Czym zajmuje się geodeta? Kiedy należy skorzystać z jego usług?

Chociaż każdy z nas wie o istnieniu zawodu geodety i zdaje sobie sprawę z tego, że świadczone przez niego usługi związane są z budową domu i wytyczaniem działki, tylko niewielka część naszego społeczeństwa zna dobrze specyfikę jego pracy. Tymczasem od jakości jego usług oraz profesjonalizmu zależy bardzo wiele, a same te czynniki mają ogromny wpływ na to, jak będą przebiegały kolejne części realizowanej przez nas inwestycji. Warto więc powiedzieć kilka słów na temat tego, czym konkretnie zajmuje się geodeta i kiedy powinniśmy skorzystać z oferowanych przez niego usług. Na związane z tym pytania odpowiadamy w poniższych akapitach.

  1. Geodeta. Kim jest i jakie wymagania musi spełnić by legalnie pracować?
  2. Zadania geodety. Czym zajmuje się on na budowie domu czy pawilonu?
  3. Kiedy zlecić usługi geodezyjne? Lista najważniejszych powodów

Geodeta. Kim jest i jakie wymagania musi spełnić by legalnie pracować?

Geodeta to specjalista, do którego zadań należy przede wszystkim dokonywanie pomiarów terenowych, takich jak wielkość działki oraz dokładne wytyczenie jej granic. Dokładną definicję tej profesji można znaleźć między innymi w rozporządzeniu wydanym przez Ministra Administracji i Cyfryzacji. Z tego samego aktu prawnego dowiadujemy się również, że aby móc leganie świadczyć usługi geodety w naszym kraju, konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Te wydawane są przez Głównego Geodetę Kraju, a do ich uzyskania niezbędna jest odpowiednia wiedza i umiejętności, które poświadcza się zdanym egzaminem.

Podczas prac terenowych geodetę łatwo jest rozpoznać nie tylko dzięki charakterystycznemu strojowi, składającemu się z przepisowej kamizelki oraz kasku. Jeszcze ważniejsza okazuje się maszyna pomiarowa, która stanowi najważniejszy element wyposażenia osób wykonujących ten zawód. Poza nią, geodeci w dzisiejszych czasach korzystają również z innych narzędzi – przede wszystkim wysoce zaawansowanych lokalizatorów GPS.

Zadania geodety. Czym zajmuje się on na budowie domu czy pawilonu?

Budowa domu lub jakiekolwiek innego obiektu zawsze wiąże się z koniecznością skorzystania z usług geodety, chociaż są one niezbędne nie tylko w tej sytuacji (więcej na ten temat powiemy w kolejnym akapicie). Są one konieczne do tego, by móc wyznaczyć mapę projektową – jeden z dokumentów niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę. Poza tym geodeta zajmuje się również wytyczeniem granic działki i zlokalizowanych na niej budynków. Dopiero kiedy wykona on swoją pracę, inwestor może przystąpić do kolejnych części inwestycji.

Kiedy zlecić usługi geodezyjne? Lista najważniejszych powodów

Jeśli chodzi o kwestie budowy domu, to właśnie geodeta jest jednym z tych specjalistów, z którymi inwestor w pierwszej kolejności nawiązuje kontakt. Po sporządzeniu mapy projektowej wytycza on dokładne miejsce, w którym postawiony będzie budynek lub budynki. Z usług geodety korzystamy również w momencie po skończeniu prac, kiedy jego zadaniem jest wykonanie inwentaryzacji powykonawczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *