Budowa domu a usługi geodezyjne

Budowa domu a usługi geodezyjne

Budowa domu wymaga współpracy z wieloma różnymi specjalistami. Jednym z nich jest geodeta, który zajmuje się pomiarem działek i gruntów przed rozpoczęciem budowy. Dlaczego współpraca z geodetą jest niezbędna podczas budowy domu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

  • Czym zajmuje się geodeta?
  • Budowa domu a współpraca z geodetą
  • Dodatkowe usługi geodezyjne, z których warto skorzystać

Czym zajmuje się geodeta?

Geodeta jest niezbędny podczas realizacji różnego rodzaju inwestycji budowlanych (domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych, biurowców, autostrad itp.). Współpraca z geodetą trwa od chwili zakupu gruntu aż do momentu oddania budynku do użytku. Osoba wykonująca zawód geodety zajmuje się przeprowadzaniem pomiarów działek i gruntów przed rozpoczęciem na nich budowy. Usługi geodezyjne obejmują również takie działania jak sporządzanie map i pomiarów geodezyjnych oraz przeprowadzanie inwentaryzacji podwykonawczych. Pracownicy geodezyjni mogą również zajmować się wyceną nieruchomości, która sporządzana jest w oparciu o badania kartograficzno-geodezyjne.

Budowa domu a współpraca z geodetą

Współpraca z geodetą jest niezbędna podczas budowy każdego domu jednorodzinnego. Geodeta pełni bardzo ważną funkcję na wielu etapach budowy domu. Z usług tego specjalisty warto skorzystać już na etapie poszukiwania działki budowlanej. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, gdzie dokładnie przebiegają granice działki, którą planujemy kupić. Bardzo istotnym etapem pracy geodety podczas budowy domu jednorodzinnego jest sporządzenie mapy do celów projektowych. Na jej podstawie architekt dokonuje adaptacji projektu, która jest elementem niezbędnym do uzyskania pozwolenia na budowę. Mapa określa granice i usytuowanie działki oraz odległość domu od granic, a także uwzględnia istniejące i planowane budynki czy też miejsca przyłączy. Ważnym zadaniem geodety jest też wytyczenie budynku, które polega na określeniu miejsca pod budynek w oparciu o projekt budowlany. Praca geodety jest również niezbędna po zakończeniu budowy – jest to moment, w którym specjalista musi sporządzić mapę inwentaryzacyjną. Inwentaryzacja podwykonawcza polega na wykonaniu pomiarów wysokościowych i sytuacyjnych, które mają na celu zebranie aktualnych danych dotyczących przestrzennego rozmieszczenia elementów zagospodarowania działki. Usługi geodezyjne są przydatne także na etapie budowy ogrodzenia – geodeta pomoże nam precyzyjnie wyznaczyć jego prawidłowe umiejscowienie.

Dodatkowe usługi geodezyjne, z których warto skorzystać

Opisane wyżej prace geodezyjne są obowiązkowe przy budowie domu. Warto jednak wiedzieć, że istnieje też grupa usług geodezyjnych, z których można opcjonalnie skorzystać podczas budowy domu. Należy do nich np. wznowienie punktów granicznych – czyli określenie obowiązującej linii granicznej i oznaczeniu jej za pomocą odpowiednich znaków. Pozwoli to na dokładne zaznaczenie, gdzie przebiegają granice działki. Dzięki temu w przyszłości będziemy mogli uniknąć ewentualnych sporów z sąsiadami w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *